LTEN

Dingo vaikas. Ar galėjau to išvengti?

DINGO VAIKAS. AR GALĖJAU TO IŠVENGTI?
Sigitas Mecelica

Policijos statistikos duomenimis kas metai didėja dingusių vaikų skaičius. Daugiausiai ieškoma 11 – 15 ir 16 – 17 metų amžiaus paauglių. Ypač išaugo pirmosios grupės dingusių vaikų skaičius. Dažniausiai pasitaikanti nepilnamečių dingimo priežastis - savavališkas vaikų išėjimas iš namų, globos įstaigų ar vaikų socializacijos centrų. Didžioji dalis dingusių į namus grįžta patys arba yra surandami. Tenka apgailestauti, kad nemažai atvejų, kada paieškos rezultatai būna siaubingi – vaikai randami mirę arba visai nerandami.
Pateiksiu keletą rekomendacijų, kurios, tikiuosi, padės sumažinti šių tragiškų reiškinių skaičių. 
2012 metų. rugsėjo 6 dieną Telšių rajone, tvenkinyje buvo rastas nužudytos šešerių metukų S.K. kūnas. Mergaitės buvo pasigęsta po pusantros paros. Tais pačiais metais Vilkaviškio policija ieškojo dviejų Kybartuose gyvenančių nepilnamečių, dėl kurių dingimo artimieji kreipėsi praėjus parai laiko. Abiem atvejais artimieji nežinojo kur yra jų vaikai bei kada turi grįžti. Šios priežastys buvo prielaida dar vienai klaidai – apie vaikų dingimą nepranešta nedelsiant. Tik atsitiktinumas lėmė, kad vienas atvejis baigėsi laimingai, o kitas – deja....
Paprasta „3 K“ taisyklė padės išvengti rimtų problemų:
- Kur eina vaikas ?
- Kada sugrįš ?
- Kas lydi ?
Įsidėmėkite, kad suaugusiųjų pareiga yra vaikus informuoti apie gresiančius pavojus vos tik išėjus už savo namų ribų. 
Paaiškinkite, kad vaikas, ypač mažametis, be tėvų žinios negali niekur su bet kuo eiti. Įsitikinkite, kad vaikas tai suvokia. Prisiminkite, kad vaikus, paprastai, nusiveda mieli bei malonūs, neretai pažįstami asmenys. Jų išvaizda niekuo neprimena kriminaliniuose serialuose rodomų žudikų ar prievartautojų įvaizdžio. Telšiuose mažametę nužudė tame pačiame name gyvenusi kaimynė 26-erių E. D., kuri buvo pripažinta nepakaltinama. 
Sutarkite su vaiku, kaip reikės elgtis, jei nepažįstamas asmuo kalbins eiti kartu, siūlys pamatyti ką nors įdomaus arba sakys, kad mama (tėtis) prašė jį pavežti ar nuvesti į sutartą vietą. Taip pat svarbu su vaikais aptarti kaip elgtis, jei nepažįstami sako, kad mamai (tėčiui) atsitiko nelaimė ir jiems reikalinga skubi pagalba, tuo pačiu siūlydami savo pagalbą. Nepamirškite paaiškinti , kad analogiška situacija gali būti, jei nepažįstamas skambins telefonu ,ir sakys, kad siekiant pagelbėti reikia pinigų ar vertingų daiktų, prašys įsileisti į namus. Šiose situacijose pagelbėtų su vaikais sutartas slaptažodis. Ir - jeigu ateitų ar paskambintų nepažįstami žmonės ar neatpažįstamas balsas – vaikas turi paprašyti pasakyti sutartą slaptažodį. Kartu suvaidinkite pasaką apie vilką ir septynis ožiukus, tokie „mokymai“ padės geriau įsiminti kaip reikia elgtis.
Priminkite ikimokyklinių įstaigų vadovams bei darbuotojams, pradinių klasių mokytojams: jie privalo užtikrinti, kad vaikai nebūtų paimami atsitiktinių žmonių.

Vardas  Straipsnio komentarų skaičius: 38
Tekstas
Security code
Apsaugos kodas